Найбільш поширеними кримінальними справами щодо незаконного обігу наркотиків є справи за статтями 307 і 309 Кримінального кодексу України.
Статтею 307 ККУ встановлена відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
Покарання за цей злочин призначається у виді позбавлення волі на строк від 4 до 8 років.
Крім того законом передбачено обтяжуючі обставини за наявності яких максимальний строк покарання становить до 10 чи навіть до 12 років позбавлення волі. Такими обтяжуючими обставинами можуть бути: вчинення злочину групою осіб, збут наркотиків у великих розмірах, збут наркотиків, які вважаються особливо небезпечними.
Статтею 309 ККУ встановлена відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.
За вчинення цього злочину передбачені декілька видів покарання: штраф, виправні роботи, пробаційний нагляд, обмеження волі, а також за наявності обтяжуючих обставин позбавлення волі.
Частіше за все українські суди розглядають кримінальні справи по таким наркотикам: канабіс, амфетамін, метадон, метамфетамін, екстазі.
Залучення адвоката з кримінальних справ по статтям 307, 309 ККУ є необхідним з самого початку кримінального провадження, тобто з моменту затримання і оголошення про підозру. Однак досвідчений адвокат по кримінальним справам може надати ефективну правову допомогу після його залучення на будь-якій стадії кримінальної справи – на стадії досудового розслідування, яке може тривати місяць і більше, або на стадії судового розгляду обвинувального акту, тобто коли справа вже передана до суду, або на стадії апеляційного провадження, тобто після того як суд вже ухвалив вирок.
Що робить адвокат по наркотикам для захисту підозрюваного чи обвинуваченого у кримінальних справах по статтям 307, 309 ККУ?
- Вивчає доступні матеріали справи, всі кримінально-процесуальні документи та формує стратегію захисту.
- Здійснює захист підозрюваного під час розгляду судом питання про застосування запобіжного заходу, збирає і подає до суду докази необхідні для призначення менш суворого запобіжного заходу не пов’язаного з триманням під вартою.
- Бере участь у слідчих діях, які проводяться по відношенню до підозрюваного – допит, обшук, слідчий експеримент. Готує підозрюваного до участі в у слідчих діях, роз’яснює яка поведінка є найбільш ефективною для нього. Забезпечує дотримання законних прав та інтересів підозрюваного.Фіксує незаконні дії слідчих чи прокурорів.
- Оскаржує незаконні дії слідчих, прокурорів до суду. Слід зазначити, що якщо оперативні працівники, слідчі або прокурори під час досудового розслідування не дотримувалися законної процедури при затриманні, допитах або при проведенні негласних слідчих дій (оперативні закупки наркотиків, відеоспостереження, зняття інформації з телефонів або іншої техніки та інші), адвокат зобов’язаний на це реагувати. Крім того, адвокат повинен встановити, чи було в рамках проведених слідчих дій забезпечено право на захист та чи було дотримано основоположні права, такі як недоторканість особи, недоторканість житла або особистого майна, свобода від самовикриття та інші. Якщо такі порушення мали місце у справі, адвокат по кримінальним справам повинен довести суду, що такі слідчі дії здійснювалися з порушенням закону та основоположних прав людини, а суд, використовуючи судову дискрецію, повинен визнати отримані докази під час таких незаконних дій – недопустимими, що може значно послабити позицію сторони обвинувачення у кримінальній справі.
- Перевіряє достатність та належність доказів для кваліфікації діяння особи за певною частиною статті 307, 309 ККУ. І ставить питання перед прокуратурою чи судом про перекваліфікацію діяння особи за іншою менш тяжкою частиною чи статтею. При побудові стратегії щодо зміни кваліфікації адвокат керується чинною практикою Верховного Суду, висновків якого зобов’язані дотримуватися всі суди України. Так, Верховний Суд у справі № 203/337/19 визнав необґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанції про те, що розмір та кількість вилученого наркотичного засобу, спосіб його упакування і розфасування є достатніми доказами наявності умислу на збут наркотичного засобу без підтвердження іншими доказами, та направив справу на новий розгляд. Відповідно відсутність достатніх доказів на підтвердження умислу на збут наркотиків є підставою вимагати закриття кримінальної справи, або зміни кваліфікації на менш тяжку статтю 309 ККУ.
- Виявляє інші процесуальні порушення слідства та прокуратури та ставить питання перед судом про закриття кримінального провадження у зв’язку з закінченням строку досудового розслідування, закінченням строків давності, відсутністю події чи складу злочину. При обвинуваченні у збуті наркотиків за ст. 307 ККУ, адвокат може вимагати визнання оперативних закупок провокацією злочину правоохоронними органами. Так, Верховний Суд у справах №602/253/14-к, № 676/3183/15-к визнав провокацією злочину те, що працівники поліції зафіксували факт збуту, але не припинили злочинну діяльність, а продовжували проводити інші оперативні закупки. Зазначені дії визнаються недопустимим і Європейським судом з прав людини (рішення ЄСПЛ у справі «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Ваньян проти Росії»). Крім того Верховний Суд визнає провокацією злочину ряд оперативних закупок в яких приймала участь одна й та ж особа, яка діяла за вказівкою працівників поліції (штатний заявник), або які здійснювались за допомогою однієї особи, яка була знайома з обвинуваченим.
- Бере участь у судових засіданнях по кримінальній справі. Роз’яснює обвинуваченому, якою має бути його модель поведінки в суді.
- Збирає і подає до суду докази, які свідчать про невинуватість особи, про відсутність події злочину, про відсутність у діях особи складу злочину.
- Збирає і подає до суду докази, які свідчать про наявність пом’якшуючих обставин у зв’язку з якими суд призначає менший строк покарання, менш суворий вид покарання, або застосовує умовний термін.
- Оскаржує вирок суду в апеляційному порядку.
Досвідчений адвокат у кримінальних справах пов’язаних з обігом наркотиків (статті 307, 309 ККУ), може безпомилково визначитися у кваліфікації скоєного та обрати правильну стратегію захисту, надати максимальну правову допомогу підозрюваному чи обвинуваченому для отримання найбільш вигідного результату у виді отримання меншого покарання, умовного терміну чи закриття кримінальної справи.
Слід зазначити, що наші адвокати з кримінальних справ мають успішний досвід у кримінальних справах по статтям 309, 307 КК України та зможуть надати кваліфіковану правову допомогу з приводу успішного їх завершення.