Блокування податкових накладних відбувається під час проходження автоматизованого моніторингу, який визначений Постановою КМУ № 1165 від 01.12.2019 р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Під час моніторингу податкова накладна аналізується на відповідність певним критеріям:
Зазвичай, реєстрація податкової накладної зупиняється через відповідність платника податку критеріям ризиковості або через те, що вчинена господарська операція, на думку податкового органу, має ознаки ризиковості. Такими ознаками можуть вважатись невідповідність вхідної та вихідної номенклатури придбаних та проданих товарів, реалізація товару в значно більшій кількості, ніж придбання, або реалізація по необґрунтовано завищеним чи заниженим цінам, допущення технічних помилок при складанні податкової накладної.
Якщо реєстрація податкової накладної була зупинена, необхідно ретельно підготуватись до подання Повідомлення на розблокування податкової накладної, оскільки від якості підготовки цього документу напряму залежить результат його розгляду.
До Повідомлення потрібно надати письмові пояснення та документи, визначені у Наказі Мінфіну № 520 від 12.12.2019 р. «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». До таких документів, зокрема, відносяться:
Пояснення мають бути підготовані ретельно та цілковито розкривати суть та зміст вчинених господарських операцій, з розкриттям ділової мети операції та поясненням причинно-наслідкового зв’язку між вчиненою угодою та отриманням прибутку. Письмові пояснення можуть умовно складатись з трьох розділів:
Особливу увагу слід звернути на встановлені строки, адже всі перелічені вище документи та письмові пояснення можуть бути подані до контролюючого органу лише протягом 365 календарних днів із дати виникнення зобов’язання, зазначеної в податковій накладній.
Податковий адвокат професійно склав пояснення до зупинених податкових накладних. Дякую!
Адвокат Станіслав Ковальов зміг проаналізувати наше питання і розблокувати наші податкові накладні. Дуже дякуємо!
Ми дуже задоволені роботою податкового адвоката АБ «МЮО «КОВАЛЬОВ ТА ПАРТНЕРИ». Розблокували податкові накладні і зняли ризиковість!
Все в узгоджені строки подали. Пояснення, таблицю! І дуже гарні ціни.
Податкові розблокували. Пояснення склали професійно. Рекомендую!
В сучасних умовах податкова система України залишається досить недосконалою, що негативно впливає як на бізнес, так і на державу загалом. Адміністрування податків стає складнішим як для платників, так і для контролюючих органів.
Підприємці змушені сплачувати велику кількість податків та виступати податковими агентами для споживачів і найманих працівників, що значно ускладнює їхню діяльність та розвиток. Окрім цього, органи Державної податкової служби України (ДПС) можуть фактично зупинити весь бізнес одним рішенням – шляхом блокування податкової накладної.
Згідно з Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, з 08.03.2023 платники податків отримали додаткову можливість збільшити шанси на розблокування. Підприємці можуть доповнити пояснення та документи, надані контролюючому органу, для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, реєстрація якої була зупинена.
Однак, така можливість виникає лише тоді, коли податковий орган запропонує надати додаткові пояснення та документи. Для їх підготовки платнику податків надається п’ять робочих днів з моменту отримання повідомлення від податківців.
З 01.08.2023 було відновлено строки, визначені ПКУ та іншим законодавством, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Відповідно, відновився і строк подання письмових пояснень і копій документів для підтвердження операцій, відображених у податкових накладних, реєстрація яких була зупинена. Цей строк становить 365 календарних днів з дати виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
При зупиненні реєстрації ПН/РК необхідно подати до податкового органу письмові пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної у заблокованій ПН/РК. Ці пояснення та документи подаються в електронній формі через засоби електронного зв’язку.
У поясненнях має міститися інформація щодо сутності та змісту господарської операції, по якій було зупинено реєстрацію ПН/РК, а також перелік доданих документів.
За результатами розгляду пояснень та документів податковий орган протягом 5 робочих днів:
Якщо податковий орган все ж відмовить у реєстрації ПН/РК, це рішення може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку. Адміністративний порядок передбачає подання скарги на таке рішення протягом 10 робочих днів з дня його прийняття до комісії центрального рівня ДПС України.
Також, це рішення можна оскаржити безпосередньо у суді протягом 6 місяців з дня блокування ПН/РК.
Судова практика показує, що суди часто скасовують рішення про відмову в реєстрації ПН/РК через відсутність чітких обґрунтувань у рішеннях податкового органу. Верховний Суд у своїй постанові від 17.05.2023 у справі №140/14282/20 зазначив, що рішення податкового органу повинно містити чіткі підстави для зупинення та відмови у реєстрації ПН/РК.
Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних повинне містити чіткі підстави для такої відмови. Для кожного критерію, на підставі якого було зупинено реєстрацію, передбачений окремий список документів, подання яких дозволяє прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної.
Верховний Суд також зазначає, що контролюючий орган повинен конкретно вказувати критерії, на підставі яких було зупинено реєстрацію податкової накладної.
На початок 2024 року можемо говорити про існування сталої судової практики щодо розблокування податкових накладних. Однак, необхідно враховувати постійні зміни в законодавстві. Наприклад, 9 грудня 2023 року набрали чинності зміни до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.